SLIK – Joggen

Då var den 33:e SLIK-joggen avklarad! Tack till alla deltagare och som hjälpt till!

SLIK- Joggen 9.940 m och 6.280 m
SLIK- joggen 1600 m och 700 m. SLIK – joggen 3.300 m = 2 varv på 1600 m.

32: a SLIK – Joggen 2019

Felspringning avgjorde SLIK-Joggen 2019.

Fredag kväll  löptes den 32:a SLIK-Joggen med start och mål vid Selja-Långets bygdegård. Vädret var det bästa tänkbare med sol och + 13.

Herrklassen vanns av Simon Hodler tätt följd av Roman Ryapolov och Pontus Nordström. Pontus var i ledning 100 meter före mål då han tog vägen in mot startskynket för de yngsta löparna.

Det roliga är att så många unga kommer år efter år, kanske är det digra prisbordet som lockar. 28 flickor och 30 pojkar kom till start i den allra yngsta klassen upp till 8 år. Totalt kom 127 löpare till start.

Tävlingsledaren KEA är den ende som deltagit i alla lopp edan starten 1987.

Resultat Herrar 17-. 10 km. 1.Simon Hodler SLIK 34:35 2.Roman Ryapolov IFK Mora OK 34:35 3.Pontus Nordström Serneke 34:40 4.Erik Eriksson IFK Mora 36:43 5.Stefan Sunnerberg SK Ringen 36:54 6.Isak Augustsson SLIK 37:08 7.Mattias Argårds Mora 37:45 8.Gustav Johnsson IFK Mora 37:48 9.Joel Andersson SLIK 38:06 10.Martin Lindkvist IFK Mora SK 38:10.

Damer 17-. 10 km. 1.Evgeniya Ryapolova IFK Mora OK 46:04 2.Madelene Nord Malungs IF Skidor 46:50 3.Maria Jacobsson Mora 49:29 4.Kristin E. Karlsson Kexholms SK 49:39 5.Sara Hodler SLIK 53:09 6.Jnni Bern SLIK1:01:05

Herrar 45 – 10 km. 1.Thomas Sparr IFK Mora FIK 40:13 2.Johan Gustafsson IFK Mora FK 40:14 3.Lars Olof Jönsson Malungs IF 43:05 4.Olof Eriksson Mora 46:37.

Damer 45- 6 300 meter. 1.Anne Mörk Älvdalens IF 30:06 2.Elisabet Lamberg-Nordin IK Jarl 30:51 3.Charlotte Andersson Venjan 37:01

Flickor-8. 700 meter. 1.Molly Mörk Älvdalens IF Skidor 2:59 2.Wilma Hermansson IFK Mora 3:01 3.Hanna Björkman-Kabo IFK Mora 3:11 4.Greta Limby Orsa SK 3:13 5.Signe Eriksson IF Vikapojkarna 3:30 6.Vera Abrahamsson SLIK 3:32

Pojkar-8. 700 meter. 1.Olle Eriksson IFK Mora 2:35 2.Sixten Thoris Älvdalens IF 2:46 3.Alve Svensson IFK Mora 2:52 4.Elton Hedh IFK Mora 2:53 5.Leo Ryapolov IFK Mora OK 2:54 6.Filip Åhl IFK Mora Friidrott 2:56

Flickor 9-10. 1 600 meter. 1.Elsa Blårand IFK Mora Djurgårdens IF 7:04 2.Felicia Kansell Mora IK 7:27 3.Lovisa Kajs IFK Mora OK 7:39 4.Wilma Rydqvist Älvdalens IF 7:43 5.Emilia Frost-Smeds IFK Mora Friidrott 7:47 6.Elin Bergman IFK Mora 7:51

Pojkar 9-10. 1 600 meter. 1.Theo Hedh IFK Mora 6:33 2.Edvin Frykberg SLIK 7:30 3.Emil Gebert Öna SK 8:30

Flickor 11-12. 1 600 meter. 1.Kajsa Sellberg IFK Mora Friidrott 6:53 2.Anastasia Broman IFK Mora SK 8:15

Pojkar 11-12. 1 600 meter. 1.Edvin Eriksson IFK Mora 6:13 2.Victor Blårand Team Galant 6:28 3.Emil Svensson IFK Mora 6:40 4.Oskar Johansson Mora 6:53 5.Arvid Stefansson Älvdalens IF 8:34 6.Adrian Dahlgren Älvdalens IF 8:46

Flickor 13-16. 3 200 meter. 1.Malin Oskarsson 11:53 2.Elin Gezelius IFK Mora Friidrott 14:54 3.Kajsa Limby IFK Mora 14:43 4.Angelica Dahlgren Älvdalens IF 15:00 5.Tilde Broman 16:47 6.Ida Johansson Mora 18:02

Pojkar 13-16. 3 200 meter. 1.Eddie Pettersson Oxbergs IF 11:46 2.Vilgot Eriksson SK Leksand 12:29 3.Emil Jönsson Malungs IF 13:17

Motion 6 300 meter. 1.Björn Kajs IFK Mora OK 26:42. 2.Zabiullah Mohmand Mora 27:10 3.Tobias Krummling Team Fysio-Outdoor 28:43 4.Lars Åkerman Mellanskog 29:30 5.Marie Mörk Älvdalens IF SK 30:45 6.Edward Larsson IFK Mora OK 31:04

Motion 3 200 meter. 1.Lotta Ekberg Mora 13:59 2.Kalle Cederberg Mora 13:49 3.KEA SLIK 22:03